Kanał RSS z odcinkami RSS

Lorem Ipsum

Lorem Ipsum

Krawiec jako wiejski, domorosły i początkujący filozof (a także specjalista od deserów). Ból istnienia, wynurzenia, bajania, ale też banialuki, słów cięcie gięcie, bardzo radosna twórczość. Audycja eksperymentalna, która zaczęła się od odcinka 144. Teraz będą prequele i cofanie się do lat dziecinnych! Cykliczna i eksperymentalna audycja o tematyce egzystencjalno-filozoficznej. Audycja prowadzona przez Krawca, kiedy tylko ten poczuje ból istnienia.

Strona audycji: www.stronakrawca.com

inne audycje w radiu na fali


Archiwum audycji

37 komentarze to “Lorem Ipsum”

 1. Obława pisze:

  domagamy się więcej audycji w archiwum!

 2. suszarka pisze:

  Audycja z 01.03.2012 – czyli życie zaczyna się od aborcji a kończy w domu z gówna.
  pirat, drugi obieg
  http://speedy.sh/dmUCA/lorem-ipsum-aborcja-i-domy-z-gowna.mp3

 3. Mewa pisze:

  Ja również prosze o więcej audycji w archiwum, ja prawie nigdy nie mam możliwości, albo czasu na słuchanie na żywo, zreszta lepiej jakoś „przystajam” i odbieram będąc w trasie na playeru mp3, 

 4. Chrupek z colą pisze:

  Najlepszym motywem w dziesiejszej audycji było zapowietrzanie sie prowadzącego w niektórych momentach czułem ze szlocham razem z nim.:]

 5. KapitanKrzak pisze:

  Audycja Lorem Ipsum z dnia 16 lipca 2012 roku. Jakość niemal idealna, z niewiadomych przyczyn, zapewne przez jakieś tajemne moce lub służby specjalne ścieło w dwóch miejscach przez co powstały dwie 30 sek. przerwy na siku. 

  | http://filerio.in/nu0yvmhtg1bs |

 6. KapitanKrzak pisze:

  Audycja Lorem Ipsum z dnia 23 lipca 2012 roku.
  | http://filerio.in/y5khzv80ystf |

 7. seth pisze:

  Krawiec, chopaku, nie smuć się i nie opuszczaj nas Loremem. Dla mnie osobiście była to jedna z lepszych audycji w radio, to było miłe usiąść po ciężkim tygodniu i posłuchać poważnych rozważań. Kiedyś był pomysł, żeby Lorem było co 2 tygodnie i chyba jest to dobry pomysł, nie ma musu żebyś siedział z nami co tydzień jednak warto, żebyś się czasami pojawiał bo… bo ta audycja to po prostu dobra rzecz. Masz racje, nie pojawia się zbyt dużo komentarzy pod audycjami ale co mamy pisać? „hehe podobało mi się”? Gdyby to była audycja tematyczna a odcinek był o transformersach to faktycznie, taki komentarz byłby na miejscu jednak tutaj pojawia się trochę więcej wątków, ludzie mają co do nich różne odczucia, mi często się zdarzało tak, że jeden wątek prowadził mnie do innego a audycja szła swoim torem. Po prostu trudno w komentarzu odnieść się do całości audycji, bo zarówno twoich jak i naszych przemyśleń jest sporo. A jakiś krótki komentarz? No i jak by to wyglądało? Zupełnie jakbyś pod 10 stronicowym, poważnym artykułem napisał „fajnie”. Będąc autorem tego tekstu idzie się załamać…

  • Crips pisze:

    Podpisuje się pod tymi słowami obiema rękoma.
   Lorem Ipsum jest zajebiste, niepowtarzalne i nie do podrobienia!!!
   Krawiec osobowość nie do skopiowania. Po co Ci te komentarze? Przecież to nie facebook czy inny syf. Lorem Ipsum to tytuł tak na prawdę do niczego nie zobowiązujący może być o wszystkim i o niczym i taka właśnie była ta audycja. Czasami poważne, konkretne tematy czasami luźne rozmowy ale zawsze mega zabawnie, oryginalnie i ciekawie. To samo tyczy się Hero. Chociaż tutaj(szerszy komentarz zamieszczę pod Hero). Praktycznie na wszystkich Twoich audycjach śmiałem się głośno sam do siebie siedząc  w pokoju ze słuchawkami na uszach(w przeciwieństwie niż na audychach które miały taki efekt wywołać z założenia(różne Super After itp…)). RNF bez Krawca to nie RNF. Kurde nie kumam tego dlaczego niektórzy ludzie nie wyróżniający się niczym szczególnym mają o sobie mega mniemanie i myślą że są zajebiści nie przejmując się niczym. Z kolei Ci na prawdę zajebiści tworzący coś fajnego i oryginalnego przejmują się jakimiś pierdołami i łatwo się zniechęcają. Ostatnio miałem mało czasu i nie znam do końca powodów zniknięcia obu Twoich audycji ale to moim zdaniem….. po prostu mi się to nie podoba  : /  Krawiec jesteś czołową postacią tego radia, które nawiasem mówiąc jest najlepszym projektem jaki do tej pory powstał w polskim  internecie, jest to naprawdę fajne miejsce gdzie ja czuję się zajebiście. Wszyscy razem tworzycie świetny klimat i robicie kawał dobrej roboty. Pozdrawiam Claudea, Kaszanę, Mapeta, dziewczyny ze Spektrum i resztę ekipy a także wszystkich słuchaczy tych znanych i nie znanych. Żeby zniwelować to lizanie dupy postaram się w najbliższym czasie zamieścić komentarz pod Hero i napiszę co mi się nie podobało.

   PS

   Nie wszyscy słuchacze udzielają się w komentarzach, na czacie czy aktywnie uczestniczą w audycjach, nie muszą. Powody są różne(po prostu taki charakter, nieśmiałość czy zwykłe lenistwo) ale  jak widać nawet tacy czasami muszą się wtrącić.

   Pozdrawiam
    

 8. majoraneks pisze:

  Przyznam się, słuchałem Lorem Ipsum 30.07 tylko fragmentami, bo akurat malowałem kuchnię. Typowy Polak na urlopie.
  Usłyszałem jednak kwestie braku komentarzy pod audycjami. Wydaję mi się, że znam powody.
  1- Nie ma gdzie zostawić komentarzy. Audycje w archiwum pojawiają się po kilku tygodniach po premierze. A duża cześć z nas słucha jednak na żywo. Trudno jest wracać myślami do audycji sprzed tygodni i ją komentować.
  2- Twoje audycje są bardzo osobiste. Wyjątkowo uzewnętrzniasz się na antenie. Przynosisz swoje problemy do pracy. I dzielisz się tym z nami. Nikt inny tego nie robi i dlatego jesteś najbardziej ceniony przez słuchaczy i jednocześnie te audycje kosztują ciebie najwięcej siły życiowej. Trudno komentować coś takiego, wtedy komentarz musiałby być bardzo osobisty.
  3- Nie zrzucacie słuchaczy z anteny. Komentarz to często coś, czego ktoś nie zdążył powiedzieć. A w RNF jeszcze czasem można dokończyć na afterze, każdy kto dzwoni, ten się dodzwoni i wypowie.
  4- Komentarze to często pole do sporów, ale musi być do tego temat. U was jest inny klimat i ludzie są bardziej ludzcy.
  5- Naprawdę mam po każdej audycji pisać, że lubię ich słuchać, że wszyscy kochamy Krawca, za jego osobowość i właśnie obnażanie się, pornografię uczuć i emocji na antenie? Stała ekipa słucha tydzień w tydzień, to chyba jest to jasne.

 9. ccc2012 pisze:

  Krawiec, szkoda, że przestałeś nadawać zarówno Lorem Ipsum jak i Hero. To były najlepsze audycje w RNF :)

 10. Kaemic z Koviru pisze:

  „List do Krawca”

  Ty nad wszystkich nadających mądry i wspaniały,
  Krawcze nasz idolu, nigdy syty chwały,

  O Krawcze, nad falą się ulituj!

  O Ty, Książę nadawania, mimo wszystkie klęski
  Niepokonany nigdy i zawsze zwycięski,

  O Krawcze, nad falą się ulituj!

  Który Śmiech zapłodniwszy, swą oblubienicę,
  Zrodziłeś z nią Audycję, szaloną wietrznicę,

  O Krawcze, nad falą się ulituj!

  Który w głosie Bolka zapalasz błysk dumy,
  Że mówi z wzgardą w ludzkiej tłumy,

  O Krawcze, nad falą się ulituj!

  Który chronisz od śmierci, wyciągając prawice,
  Dziewczynki przebiegające nagle przez ulice,

  O Krawcze, nad falą się ulituj!

  Któryś człeka słabego, by mu ulżyć męki,
  Nauczył nadawać i dał mikrofon do ręki,

  O Krawcze, nad falą się ulituj!

  Który sprawiasz, że kobiet wzrok pała
  Uwielbieniem twego głosu i wątłego ciała,

  O Krawcze, nad falą się ulituj!

  Ulituj i wróć do nadawania, proszą Cię słuchacze
  Błagamy, prosimy zrób to dla nas Krawcze

 11. majoraneks pisze:

  Ojcu Krawcu! 
  W ramach łagodzenia bólu po zawieszeniu audycji „Lorem Ipsum” prosimy o dodanie audycji archiwalnych. Bardzo prosimy.  

 12. Kaemic z Koviru pisze:

  Właśnie przesłuchałem wczorajszego aftera. Cieszę się Krawcze, że się spodobał wiersz :D

 13. Tomkiewicz pisze:

  Krawiec, Lorem Ipsum wciąż zawieszona?

  Coś krucho z aktualizacjami strony (wizualnie miodna, nawiasem mówiąc) i z umieszczaniem poszczególnych audycji.

  pozdrawiam,
  Tomek

 14. Paablini33 pisze:

  Co ja tu słyszę? że Pan krawiec nie może się publicznie wyppowiadac na temat chrzescijanstwa?! Jedynie w swoim programie??? A mapet i cloude monet mogą pluć na chrzescijanstwo i Biblie kiedy chcą? na kazdym afterze??? SKANDAL i ŻENADA. To zabroncie mapetowi gadac o jegonukochanych narkotykach i szamańskich indiańcach może?! Ciekawe co na to zarząd RNF hm myslałam, ze krawiec jest w zarzadzie. Szok i skandal. I sie Klod chwali ze tu mają  wolne media-kabaret!!!! HAHAA

  • Krawiec pisze:

   Chodzi głównie o to, aby ogarnąć w końcu profil radia. Częściowo zgadzam się z Claudem i Mapetem, nie może być grochu z kapustą i powinniśmy się samookreślić a nie lawirować między Tuskiem a Kaczyńskim, między kościołem a ateizmem itd. Nie chodzi o to aby jakieś treści likwidować, ale żeby był dobry balans. Jeśli ja osobiście chcę promować chrześcijaństwo, to zamiast gadać o tym na afterach zrobię o tym jakąś konkretną i wartościową audycję w Lorem Ipsum. Dodatkowy plus to to, że trafią na to osoby zainteresowane takim tematem.

   Postawcie się tez w sytuacji nadającego, który np. przygotował audycję o kosmitach, a tu mu dzwoni pierwszy słuchacz i pyta: „A wiesz, że Biblia nie wyklucza istnienia kosmitów… Jezus mówił…” – i tutaj już słuchacz jedzie ze swoim. Jestem w stanie zrozumieć irytację prowadzącego. Nie zamieniajmy się w świadków Jehowy, którzy muszą wszystkim naokoło rozdawać swoje kolorowe książeczki.

    Jest to taka religia, która po pierwsze nakazuje wyznawcom promocję, przez co jest nachalna, po drugie najczęściej nie toleruje innych wierzeń, ideologii, zjawisk kulturowych. Trzeba więc promować jakoś inaczej, z głową wystrzegając się też na forsowaniu swoich racji, które często nie mają żadnego poparcia w racjonalnym myśleniu i logice.

   Inna sprawa – w radio było coraz więcej sytuacji w których jedni obrażali drugich, a ja nie mam zamiaru wzniecać wojenek na czacie. 

   Mówienie o sprawach wiary i poruszanie tego na antenie czasem prowadzi też do kłótni, także między nadającymi jak w moim przypadku, kiedy mówiłem o katolickim wychowaniu. A potem komuś jest przykro, bo np. tak został wychowany. Jest też plan, żeby w radiu nie było tyle antyklerykalizmu, bo nie o to tu chodzi! Chodzi o to aby znaleźć inne, ciekawsze tematy, których jest mniej w mediach powszechnych. To powinno chyba ucieszyć katolików :)

   Staramy się sami ustalać jakiś konkretny profil radia, ale Wasze zdanie tez się liczy. Na razie kilka osób wyrażało swoje niezadowolenie tą sytuacją, ale być może nie zrozumieliśmy się do końca. Będzie tematów o których mowa po prostu mniej, nie tak nachalnie, bez wojenek, prowokowania, obrażania… 

   Cheers Dudes! 
   Krawiec

  • Claude mOnet pisze:

   Oczywiście, że wolne! Wolne od ustawicznej gadki o religii, której w polskich mediach jest tyle że aż kipi. Czy na prawdę to najważniejsza rzecz w życiu każdego człowieka? Dlaczego nikt nie gada o duchowości, tylko o tym czy innym Bogu?
   Paablini33, chcesz gadać o Bogu – zrób audycję/podcast! Mamy wolny czas antenowy. Czekamy na Twoją produkcję…

   • Tomkiewicz pisze:

    Claude, pytasz, czemu ludzie wciąż gadają o takim czy innym Bogu.

    Odpowiem tak:
    bo wciąż odczuwają, że odpowiedzialność za swe życie muszą zwalić na istotę nadprzyrodzoną. Odczuwają to jako wewnętrzny przymus, często o nieświadomym źródle. Nie zmieni niczego izolowanie tej tematyki ani inne sztuczne zabiegi kastrujące, bo ludzie samodzielnie dokonują w sobie zmian lub ich nie dokonują. 

    Żeby nie dochodziło do przeniesienia swojego losu w ręce istoty doskonałej, ludzie musieliby dokonać przeogromnej zmiany w sobie, a nie da się tego zrobić poprzez jakiekolwiek przymusowe ograniczenia, zewnętrzną ingerencję czy surową krytykę.

    Ludzie wciąż potrzebują zarówno bogów (lub autorytetów), jak i przypadkowych kozłów ofiarnych. Łatwiej jest wtedy przepływać morze dysonansów poznawczych i zmierzyć się z własną skończonością.

    A czy korzystniej? 

    .

   • Walens pisze:

    Jako wierny słuchacz (od początku) mogę powiedzieć, że po odejściu Krawca już raczej nie będę słuchał RNFu, Szczególnie u Mapeta, mniej u Clouda coraz bardziej razi swego rodzaju fanatyzm, doktrynerstwo, jakaś taka zapiekłość w stosunku do ewentualnych adwersarzy. Ewentualne, nawet nie opozycyjne, ale neutralne argumenty często zbijane są nie przy użyciu logicznego argumentowania (Mapet) ale obrażania, inwektyw, demagogii, bardzo prostych i równie tanich chwytów (w stylu fałszywego zawężania osi sporu do kwestii wypowiadania się dobrze o Bogu). Szczególnie widoczne staje się to ostatnio. Nie wiem z czego to wynika. Krawiec był spośród filarów Radia, często najbardziej trzeźwo patrzącą na rzeczywistość osobą. Pełnił, mam wrażenie, świadomie, rolę czy to głosu rozsądku, czy to adwokata diabła co chroniło was przed popadnięciem w samouwielbienie i „wyjadanie sobie z dziubków” w kółku wzajemnej adoracji.  Stanowił także pewien kontrapunkt dla pozostałej, dość hermetycznej i ciężkiej „umysłowo” i tematycznie części Radia.  Wątpię czy zdołacie z siebie wykrzesać 1/10 Krawcowego humoru i ciekawe jak daleko zajedziecie na tej swojej smucie. Trudno się także oprzeć wrażeniu, że stosujecie te same korporacyjne, wredne zagrywki na, które się tak podobno sromacie. Więcej pokory dla innych poglądów i mniej hipokryzji. Radio oczywiście jest prywatne i prowadzący mają prawo do dowolnego jego profilowania, ale prawem słuchacza jest też tego nie słuchać i nie sponsorować. Weźcie to sobie proszę do serca. Ja się z Wami żegnam. Krawcowi dziękuję i pozdrawiam 

 15. Drangir pisze:

  Bez Krawca RNF nie będzie takim samym RNF :(

 16. Tomkiewicz pisze:

  Mam test na komuchowatość ;)

  Komuch zawsze powie, że nie ma ludzi niezastąpionych. Bo komuszy mental to nie tylko opowiadanie się za znaną wszystkim ideologią, ale określony stan świadomości i stosunek do człowieka (do siebie także).  

  Krawca nie da się zastąpić, bo każdy jest niepowtarzalny, a zwłaszcza ludzie wyraziści, żywi, nie stroniący od własnych osądów i emocji, poszukujący, zadający wciąż pytania.

  Zastąpić można raczej zepsutą część, jakiś przedmiot, więc jak ktoś wypali, że nie ma ludzi niezastąpionych, znaczy to tyle, że przypuszczalnie postrzega także was jak bydlę albo przedmiot – w najlepszym razie trybik maszyny. Siebie również, tylko niekoniecznie o tym musi wiedzieć.

 17. TrueBlue pisze:

  Przyznam, że od początku ta różnorodność mnie przyciągała do RnF. Mam kilka swoich ulubionych audycji, a niektórych kompletnie nie słucham. I pewnie jako statystyczny słuchacz, inni mają podobnie. Co tym bardziej mnie utwierdza w tym, że taka różnorodność jest potrzebna.

  Krawiec ma trochę racji, że zachowanie Mapeta nie przystoi, mnie osobiście nie drażni zapalniczka, ale plątający się język. Początkowo nawet tego nie zauważałem, ale ostatnimi czasy trochę to przeszkadza. Nie wydaje mi się też, że rozmowa w „takim” stanie, na antenie, z Januszem Zagórskim wyglądała profesjonalnie – szczególnie, że Mapet został przedstawiony jako współtwórca radia. Jakby
  nie było, to na cotygodniową Hiperprzestrzeń czekałem z niecierpliwością, i pewnie będę czekał.

  Jeśli chodzi o Krawca, to był wspaniałą przeciwwagą, dla pozostałej części ekipy. Bardzo cenię sobie jego wrażliwość i mówienie normalnym, ludzkim językiem, o takich zwykłych ludzkich sprawach.

  Tak jak miejsca tworzą ludzie, tak i radio. Niestety nowe audycje nie zastąpią Krawca.

  Wydaje mi się, że strzeliliście sobie w stopę (jeśli nie próbowaliście się dogadać z Krawcem).

  Szkoda, że słuchacze nie mają wpływu na takie decyzje (a tego nie zmienimy, bo to sprawy osobiste Krawca).

  Pozdrowienia
  TB

  • Tomkiewicz pisze:

   TruBlue, no myślę, że Krawiec podjął suwerenną decyzję. My se tu możemy pojojczyć, że fala niska i ledwo się pieni, ale na dobrą sprawę, gdyby teraz wrócił, wyglądałoby to myślę jak dobrowolne wystawianie się na ostrzał i kolejne autorytarne reprymendy, co w sumie… a zresztą, nieważne. 
   Ale mogę się mylić, wiadomo.Natomiast efekty „pirotechniczne” przy prowadzeniu audycji połączone z odgłosami obowiązkowego krztuszenia się… to…to … ładna dziś pogoda, tzn. fajny ten Weather Report między nadawaniem :)))

   • TrueBlue pisze:

    Tomkiewicz,
    dlatego myślę, że jeśli miałby wracać to faktycznie po dłuższej przerwie. Niech się trochę odkuje i wypocznie. Tylko czy do tej pory słuchacze nie uciekną…
    Michael Jackson nie planuje comeback, to może chociaż Krawiec.

 18. Caledrian pisze:

  W radio brakuje audycji rozrywkowych jak i takich które opowiadają o sprawach człowieka ludzkim językiem tutaj ekspertem był niewątpliwie krawiec. Brakuje audycji z tak swoistym humorem który prezentował krawiec swoją osobą. Przychylam się do opinii, że nie ma siły na wykrzesanie z radia 1/10 takiego humoru który prezentował krawiec, brak porozumienia w ekipie nie wyszedł na zdrowie ogółowi a jak wiadomo radio zostało stworzone dla słuchaczy. Brakuje nam wszystkim Hero, Superafterparty, Lorem Ipsum jak i zwykłych afterów prowadzonych przez krawca, który jest fontanną entuzjazmu i charyzmy. Krawiec.. wracaj !

  • Tomkiewicz pisze:

   No tak Caledrian. Załóżmy, że Krawiec wróci i co? Jak myślisz?

   Dajcież człowiekowi się odkuć, zarobić kasę i co najważniejsze – pozabliźniać wszystkie rany, a nie Krawiec wróć. Mi też cholera brakuje gościa, lubię takie osoby, jest ich zatrważająco mało, mogłem se choćby głosami pogadać na ten przykład, a że Krawiec jest w tym znakomity, to i się mogłem poduczyć lub co nieco uszczknąć na swoje potrzeby ;)

   Poza tym, co muszę przyznać szczerze, dobrze mi się słucha Claude’a. Facet potrafi prowadzić rozmowę, ciekawie gadać, nie zakrzykuje rozmówcy itd.

   ps: I jeszcze jedno, bardzo paradoksalne „jedno”. Każde pozytywne opinie o Krawcu tutaj – w tym i moje – na dobre mu nie wyjdą, jeśli rozumiesz, o co mi chodzi. 

   pozdrawiam,
   Tomek

   ps: Nie napiszę „Krawiec wracaj!”, tylko „Rób pan swoje!”.

 19. filip369 pisze:

  Krawiec był najlepszy, mam wrażenie, że wróci (w sensie, że mu się zechce). Bez niego RNF to nie to samo.

 20. filip369 pisze:

   Przesłuchałem nieopublikowanych audycji i było kilka dobrych odcinków.. nie opubllikowalibyscie dla większej publiczności?? Bo szkoda, żeby zapadły w niepamięć, np. odcinek o samotności jednym z najlepszych z wszystkich audycji.

 21. [...] Juz w ta niedziele o godzinie 21:00 w Radiu Na Fali z powrotem, legendarna i epicka audycja Krawca “Lorem Ipsum” [...]

 22. Panie Krawcze chętnie panu wpłacę na osobiste konto badź dam w łapę tutaj o Bogu nie wolno rozmawiać a w całym panteonie tu pan jest moim największym Klopsem:P

 23. Kasia pisze:

  Drogi Krawcze!

  Nawiązując do Twojej uwagi podczas ostatniego aftera, kiedy to powiedziałes że wystarczy jeden Mapet bo dwóch to byłoby nie do wytrzymania czy jakoś tak, to z całym szacunkiem dla Twojej jakże nietuzinkowej twórczości przed którą chylę me czoło muszę

  zaprotestować.

  Otóż śmiem twierdzić, że temu popieprzonemu światu własnie takich Mapetów, Krawców, Claudów i im podobnych potrzeba jak najwięcej.

  Fajni jesteście chłopcy uwielbiam Was wszystkich słuchać

  .

  Trzymajcie się zdrowo i nadawajcie do końca świata a nawet dłużej

 24. PoProSTU pisze:

  Chciałem zaproponować poruszenie tematu o ostatniej tendencji likwidowania straży miejskiej :) I przy okazji zaproponować materiał do dżingla http://youtu.be/q_0EE1zhuwo?t=13m57s . Ten fragment wyjątkowo mnie wyprowadził z równowagi :)

 25. YubY pisze:

  Facet niesamowity. Szkoda ze zacząłem go słuchać dopiero pod koniec 2014 roku, gdyż wcześniej nie znałem radia.

Zostaw komentarz