Już jutro o 20 na żywo kolejna audycja Spectrum Rozwoju a w niej gość specjalny Ryszard Klein. Pedagog, muzyk, społecznik; założyciel widocznego w Polsce Zespołu Muzyki Dawnej „Allegro”. Znany w środowisku z organizowania koncertów, festiwali, akcji charytatywnych i kierowania instytucjami kultury. Zawsze przede wszystkim nauczyciel, muzyk kościelny w życiu prywatnym – ojciec, mąż, dziadek.

Wszelkie życiowe pasje autora – muzyczne i nie tylko – oscylowały zawsze wokół dociekań natury transcendentalnej. Od filozofii, przez teologię, religioznawstwo i psychologię, zawiodły go w krąg tematyki duchowości psychologicznej.

Porozmawiamy o książce „Cisza esencja naszego umysłu”. Do jej napisania skłoniło mnie poszukiwanie odpowiedzi na pytania związane z komunikacją międzyludzką. Dlaczego dwoje ludzi nie potrafi się porozumieć? Dlaczego postrzegamy ten sam problem w różny sposób? Temat dotyczy każdego z nas. Wszyscy przecież mamy większe lub mniejsze problemy w porozumiewaniu się w rodzinie, w pracy, a na szczeblu społecznym w polityce, a nawet religii. Właśnie na tym polu rozgrywają się nasze większe i mniejsze dramaty. Fundamentem moich poszukiwań stało się odkrycie Zygmunta Freuda mówiące o „nieświadomej motywacji”, oraz typologia osobowości, zaproponowana przez Helen Palmer. Czytelnik mojej książki nie musi się obawiać, że zostaną zakwestionowane jego poglądy. Problem bowiem nie tkwi w poglądach, lecz w iluzjach, na których poglądy budujemy. Przedstawione wartości wskazują na uniwersalną Prawdę, opartą na zwykłym zdrowym rozsądku. Najbardziej kłopotliwe w tym wszystkim jest nasze ego, które podpowiada: ja ulegam iluzji? Mam dwa fakultety, skończyłem psychologię. Temat jednak jest stary jak świat i w jego podejmowaniu nie jestem prekursorem. Z umysłem wszyscy mamy problemy: psycholodzy, teolodzy i filozofowie. Żadna książka tych problemów nie rozwiąże, każdy musi rozwiązywać je sam. Do tego potrzebna jest jednak odwaga i wiara, że jak ja się zmienię, zmieni się cały świat.  Ryszard Klein

Więcej informacji znajdziesz w książce oraz na stronie cisza umysłu.

Bądź z nami a jak masz pytania do naszego Gościa pisz śmiało w komentarzach bądź zadzwoń do nas na żywo na Skype „radionafali.com” w trakcie trwania audycji.