Play

Garść opowieści o historii najstarszej zachowanej konstytucji masońskiej w Polsce…
link do pobrania audycji

‚Konstytucje i Ustawy Generalne Wielkiego Mistrzostwa Polskiego i Litewskiego pod młotkiem Ignacego hr. Potockiego przyjęte i zaprzysiężone w roku 1781′.

Oprawiona w czarny półskórek i zieloną oprawę, z wytłaczanym złoconym ornamentem przy krawędziach i sześcioramienną gwiazdą utworzoną z połączenia dwóch trójkątów po środku. Na karcie tytułowej znajduje się symboliczne przedstawienie Świątyni, do której prowadzi siedem stopni.

Status et Reglemens składają się w części pierwszej z sześciu artykułów, powtarzających The Charge of a Free-Masons z angielskiej konstytucji Jamesa Andersona. Częśc druga składa się z siedmiu rozdziałów podzielonych na szczegółowe artykuły. Razem artykułów w tej części jest pięćdziesiąt (w konstytucji angielskiej jest 39). Łącznie więc, z sześcioma artykułami części pierwszej, Ustawy składają się z 56 artykułów, a nie z 55, jak to podaje Wilkoszewski. Ustawy zostały rozdrukowane prawdopodobnie w Warszawie przez oficynę Piotra Dufoura.

O tym, że prezentowane ustawy znajdowały się w Lożach, świadczy nie tylko stempel na jedynym znanym dziś egzemplarzu, który reprodukujemy, z dodaniem tłumaczenia na język polski, ale również wpis do ‚Summaryusz papierów złożonych w Archiwum S. i D. Świątyni Izis’ pod Nr 3tio Konstytucje i Ustawy Generalne społeczeństwa podpisane przez W Mistrza Ignacego Potockiego dnia 27 Xbra 1781 R.Do wtorku 19 czerwca do godz. 21.00 czekam na najlepsze uzasadnienia, czemu pomocnik katowski niósł drabinę za wypędzaną ladacznicą. Nagrodami za najlepsze odpowiedzi są:
książka „Szewski poniedziałek czyli w XVII wiecznym Łańcucie” oraz broszurka „Wolnomularstwo – komentarz do wystawy pamiątek masońskich…” – nagrody ufundowała Księgarnia Internetowa PIĘKNA KSIĄŻKA NET.

Odpowiedzi proszę wysyłać mail’em: reprintarium@gmail.com lub na gg: 5192886